Zakończył się inauguracyjny sezon rowerów miejskich w Grodzisku Mazowieckim

W nocy 30 listopada dobiegł końca pierwszy sezon działania systemu rowerów miejskich GRM. Choć w tym roku z rowerów można było korzystać przez niewiele ponad dwa miesiące, mieliśmy do czynienia z bardzo obiecującym otwarciem inwestycji. Od końca września zarejestrowało się ponad tysiąc osób, które dokonały ponad 5,5tysiąca wypożyczeń. Na czas przerwy zimowej jednoślady trafią do serwisu, gdzie zostaną poddane konserwacji, by wrócić na ulice wiosną 2015 roku.
Jak informuje operator Grodziskiego Roweru Miejskiego, firma Nextbike Polska, od momentu inauguracji systemu 27 września, liczba wypożyczeń sięgnęła 5 527. Na ten wynik złożyło się ponad 500 wynajmów przez ostatnie dni września, niemal 3 000 w październiku i 2 000 w listopadzie. Liczba osób, które zarejestrowały się w systemie wyniosła 1 004. Warto zauważyć jednak, że wielu spośród użytkowników grodziskich rowerów wcześniej rejestrowało się w warszawskich systemach i korzysta z GRM właśnie za pomocą kont Veturilo bądź Bemowo Bike.
Najbardziej aktywny rowerzysta sięgał po jednoślady 185 razy, dwie kolejne osoby na liście najczęściej wypożyczających mają na koncie odpowiednio 82 i 80 wynajmów. Dzienny rekord wypożyczeń odnotowano w dniu 28 września – 173.
Średni czas wynajmu w Grodzisku Mazowieckim to 19 minut i 42 sekundy, a przeciętny dystans pokonywany na rowerze – 0,77 km. Nextbike Polska podaje, że od końca września po rowery GRM sięgano średnio, co 17 minut.
- Grodzisk Mazowiecki jest drugim najmniejszym miastem w Polsce, które zdecydowało się na uruchomienie sieci wypożyczalni rowerów, łamiąc stereotyp, że takie systemy sprawdzają się tylko w największych metropoliach – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska. – System wystartował późną już jesienią, co z pewnością nie było jego handicapem, ale widać już, że to rozwiązanie dobrze przyjęło się w mieście, więc z optymizmem patrzymy na przyszłoroczny, pierwszy pełny sezon GRM. Sam fakt, że wkrótce po otwarciu, sieć wypożyczalni powiększyła się o dodatkową stację dowodzi, że rowery publiczne w Grodzisku Mazowieckim to bardzo dobry wybór – dodaje.
System 8 stacji i 60 rowerów, uruchomiono 27 września podczas konferencji z udziałem Burmistrza Grodziska Mazowieckiego, Grzegorza Benedykcińskiego. Wkrótce po inauguracji podjęto decyzję o rozbudowie GRM, dzięki czemu już na początku października wystartowała dziewiąta lokalizacja – „Zespół szkół / ul. Zielony Rynek”.
Najpopularniejszymi stacjami pod względem wypożyczeń były:
Hala Sportowa/ul. Westfala – 21% wszystkich wynajmów
PKP Deptak/ul. 1 Maja – 21%
Targowisko Miejskie/ ul. Radońska – 13%
Centrum Kultury/ ul. Spółdzielcza – 11%
Pływalnia WODNIK 2000/ ul. Montwiłła – 11%
Najpopularniejszymi stacjami zwrotów były:
Hala Sportowa/ul. Westfala – 25%
PKP Deptak/ul. 1 Maja – 20%
Centrum Kultury/ ul. Spółdzielcza – 12%
Targowisko Miejskie/ ul. Radońska – 11%
Pływalnia WODNIK 2000/ ul. Montwiłła – 11%
Rowerzyści GRM najchętniej pokonywali następujące trasy:
PKP Deptak/ul. 1 Maja – Hala Sportowa/ul. Westfala
Targowisko Miejskie/ ul. Radońska – PKP Deptak/ul. 1 Maja
Hala Sportowa/ul. Westfala – PKP Deptak/ul. 1 Maja
Tegoroczny sezon Grodziskiego Roweru Miejskiego zakończył się w nocy z 30 listopada na 1 grudnia. Rowery zostały przetransportowane do serwisu, gdzie poddane zostaną konserwacji i drobnym naprawom, by w pełni sprawne wrócić na ulice Grodziska Mazowieckiego na wiosnę 2015 roku.
Gmina w ramach projektu „Rozbudowa bazy turystycznej w gminie Grodzisk Mazowiecki” przygotowała szereg atrakcji dla sympatyków rowerów. Przy ul. Kościuszki 41 powstało i prężnie działa Centrum Informacji Turystycznej (CIT), w którym pracownicy udzielają informacji dotyczących GRM, turystyki, imprez kulturalnych i sportowych na terenie gminy. Ponadto dorośli korzystający z usług CIT mają do dyspozycji komputer, a dzieci przepiękny kącik zabaw z interaktywnymi grami.
W miejscach atrakcyjnych turystycznie pojawiło się oznakowanie – estetyczne tabliczki informacyjne, których treść (w języku polskim, angielskim i niemieckim) przybliża wiedzę o zwiedzanych obiektach. W CIT będzie można bezpłatnie wypożyczać audioprzewodniki turystyczne typu tablet. Turysta znajdzie w nich program zwiedzania 8 tras turystycznych. Nagrania zawierają starannie wyselekcjonowane informacje historyczne i kulturalne o odwiedzanych miejscach, zabytkach, muzeach, placach, ulicach i znanych mieszkańcach terenów gminy Grodzisk Mazowiecki, a także aktualne informacje praktyczne. Treści opracowań są wielojęzyczne (polski, angielski, niemiecki). Będą dostępne również w wersjach dla niedowidzących i niedosłyszących. Dla preferujących słowo pisane dostępne będą w CIT mapy i przewodnik turystyczny, spójne z trasami turystycznymi audioprzewodnika.